Måndag 24 juni


INVIGNINGSCEREMONI

(15´utan paus)
14.00 • BIRGIT NILSSONS PLATS

1. DOLCEZZA DI MORTE

(90´ med paus)
14.30 • MARIAKYRKAN

Musik av Strozzi, Caccini, Monteverdi m. fl.
Göteborg Baroque
280:-

2. INTRODUKTION

(40´ utan paus)
16.30 • AGDASALEN

Per Nyrén presenterar Turinas La oración del torero och Ravels Stråkkvartett
140:-

3. INVIGNINGSKONSERT

(85´ med paus)
19.00 • APELRYDSLADAN

J. Turina La oración del torero
J. Pohjonen Cellosonat i två satser
P. Casals El cant dels ocells
R. Stolz Jadjas sång
P. de Sarasate Introduction et tarentelle
M. Ravel Stråkkvartett F-dur
Katarina Karnéus, mezzosopran
Sueye Park, violin · Jakob Koranyi, cello
Pontus Carron, piano · Roland Pöntinen, piano
Vertavokvartetten
320:-


Tisdag 25 juni

4. INTRODUKTION

(40´ utan paus)
11.00 • AGDASALEN

Per Nyrén om Sven-David Sandström
140:-

5. SANDSTRÖM!

(75´ utan paus)
14.30 • APELRYDSLADAN

Musik av Sven-David Sandström m. fl.
Paulina Pfeiffer, sopran · Kristina Winiarski, cello
Roland Pöntinen, piano
Johan Skeppstedt Andersson, flöjt m. fl.
280:-

6. MOZARTS ”LILLA A-DUR” & PANFLÖJTEN

SOLISTKONSERT MED KARNÉUS & LEWIS

(90´ med paus)
18.00 • VÄSTRA KARUPS KYRKA

J. C. de Arriaga Adagio con espressione
ur Stråkkvartett nr. 1
W. A. Mozart Pianokonsert nr. 12
G. Nystroem ur Sånger vid havet
C. Debussy Trois Chansons de Bilitis
O. Respighi Il Tramonto
Katarina Karnéus, mezzosopran
Paul Lewis, piano · Roland Pöntinen, piano
Vertavokvartetten
380:-mittskepp / 340:-sidoskepp

7. STJÄRNOR PÅ JAZZHIMLEN

(95´ med paus)
21.30 • APELRYDSLADAN

Bobo Stenson Trio
Josefine Cronholm, sång · Joakim Milder, saxofon
300:-


Onsdag 26 juni

8. FRÅN AIDA TILL CARMEN

(60’ utan paus)
9.00 • BIRGIT NILSSON MUSEUM

Frukost serveras från klockan 8.00

F. Liszt Danza sacra e duetto finale ur Verdi’s Aida
Nordiska sånger
F. Waxman Carmen-Fantasie
Agneta Eichenholz, sopran · Sueye Park, violin
Roland Pöntinen, piano
350:- inklusive frukost

9. INTRODUKTION

(40´ utan paus)
11.00 • AGDASALEN

Per Nyrén presenterar Albéniz Iberia
140:-

10. FAMILJEKONSERT : HÖGA FLÖJTEN

(35 utan paus) Från 2 år.
12.00 • APELRYDSLADAN

Välkomna in i kontrasternas paradis där två världar möts –
den klassiska musikens och den kringvandrande gycklarens.
Trupp Höga Flöjten: Marit Ernst Bock, blockflöjt
Signe Gravlund Thomsen, styltor
Vuxna 100:-, barn fritt

11. OXEN PÅ TAKET MÖTER CHAPLIN

(45´ utan paus)
14.00 • SCALA BIO BÅSTAD

C. Chaplin Smile

D. Milhaud Cinéma-Fantaisie d’après Le boef sur le toit
till Chaplinfilmen ”The Rink”
Johan Skeppstedt Andersson, flöjt
Christian Bergqvist, violin · Roland Pöntinen, piano
220:-

12. VIVA VERTAVO!

(70’ med paus)
16.00 • HOVS KYRKA

G. Puccini I crisantemi
H. Dutilleux Ainsi la nuit
G. Verdi Stråkkvartett e-moll
Vertavokvartetten
320:-

13. SUBTILA STÄMNINGAR

(90’ med paus)
19.00 • APELRYDSLADAN

I. Albéniz ur Iberia
F. Poulenc Cellosonat
H. Villa-Lobos Ångvisslan
M. de Falla Psyché
M. Ravel Chansons madécasses
Katarina Karnéus, mezzosopran · Kristina Winiarski, cello
Delphine Constantin-Reznik, harpa · Pontus Carron,
piano Johan Skeppstedt Andersson, flöjt
Christian Bergqvist, violin · Henrik Frendin, viola
Roland Pöntinen, piano
340:-


Torsdag 27 juni


14. FAMILJEKONSERT: CHANGO TANGO

(25’ utan paus) Från 2 år.
11.00 • APELRYDSLADAN

I en virvlande resa med argentinsk och finsk tango följer vi den
lilla människans färd från ensamhet och isolering till förståelse,
glädje och gemenskap. Hedda Heiskanen, violin · Juanjo Passo,
bandoneon, gitarr
Vuxna 100:-, barn fritt

15. INTRODUKTION

12.00 • AGDASALEN (40’ utan paus)

Per Nyrén presenterar Beethovens Diabellivariationer
140:-

16. ÅTERFUNNA PÄRLOR (60’ utan paus)

14.30 • APELRYDSLADAN

L. Netzel Cellosonat
G. Cassadó Danse du diable vert
H. Renié Légende
A. Maier-Röntgen Violinsonat h-moll
Kristina Winiarski, cello · Pontus Carron, piano
Delphine Constantin-Reznik, harpa
Christian Bergqvist, violin · Roland Pöntinen, piano
280:-

17. PIANOAFTON – PAUL LEWIS TOLKAR BEETHOVEN

(105´ med paus)
18.00 • TOREKOVS KYRKA

J. Haydn Pianosonat e-moll
F. Schubert ur Moments musicaux
L. v. Beethoven Diabellivariationer
Paul Lewis, piano
340:-

18. VIRTUOSA MÄSTERVERK

(60´ utan paus)
21.00 • TOREKOVS KYRKA

W. A. Mozart Violinsonat B-dur K.454
S. Prokofjev Violinsonat D-dur op.94 bis
M. Ravel Tzigane
Sueye Park, violin · Roland Pöntinen, piano
300:-

TANGOKVÄLL i apelrydsladan

19.00 - 23.30 • APELRYD

19.00 - 20.15 Quartet Tangarte (tangoorkester och professionella dansare)
20.15 - 20.45 Fikapaus

20.45 - 23.30 Milonga (danskväll)
195:- inkl fika


Fredag 28 juni


19. FRANSK FRUKOST

(50’ utan paus)
9.00 • NORRVIKENS TRÄDGÅRDAR

Frukost serveras från klockan 8.00

Musik av J. Ibert, H. Ranié, J. Cras, B. Godard & C. Saint-Saëns
Delphine Constantin-Reznik, harpa
Christian Bergqvist, violin
Johan Skeppstedt Andersson, flöjt
360:- inklusive frukost

20. MÄSTARKLASSKONSERT

(65’ utan paus)
13.00 • APELRYDSLADAN

Med deltagare ur mästarkurserna för Jakob Koranyi och Henrik Frendin
140:-

21. BACH I BÄCKDALEN

(45’ utan paus)
16.00 • BÄCKDALEN

J. S. Bach Solocellosvit nr.1 G-dur
C. Malmlöf-Forssling Lalendo
G. Cassadó ur Svit för solocello
Kristina Winiarski, cello
300:- inklusive eftermiddagste/kaffe

22. KARNEVAL

(95’ med paus)
19.00 • APELRYDSLADAN

L. Bernstein ur West Side Story
L. Boulanger D’un soir triste
N. Rosauro Konsert för marimba och stråkorkester
S. Pöntinen Blurred creature för piano och stråkar
H. Villa-Lobos Bachianas Brasileiras nr. 9
T. Carreño Serenad för stråkorkester
Musica Vitae
Johan Bridger, slagverk · Roland Pöntinen, piano
320:-

23. NOCTURNE

(40´ utan paus)
22.30 • APELRYDSLADAN

L. Berio Sequenza VIII för violin
H. Villa-Lobos ur Stråkkvartett nr. 6
Samt musik av A. Ginastera, E. Granados m. fl..
Sueye Park, violin
Roland Pöntinen, piano m. fl.
220:-


Lördag 29 juni

24. MÄRTA MÅÅS 100 ÅR

(45 ‘ uTAN PAUS)

13.00 • MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM

J.S. Bach Svit nr. 3 C-dur för solocello

S-E Bäck Dithyramb

S-E Bäck Sonat för vibrafon

Bjørg Lewis , cello

Peter Wilgotsson, altsaxofon

Johan Bridger, vibrafon
220:-

25. INTRODUKTION

(40’ utan paus)
16.30 • AGDASALEN

Per Nyrén presenterar Turinas Pianokvartett i a-moll
140:-

26. GRAND FINAL!

(två pauser)
18.00 • APELRYDSLADAN

D. Milhaud ur La création du monde
W. Stenhammar ur Sensommarnätter
M. de Falla Suite populaire espagnole
M. Kagel Rrrrrrr…5 Jazzstücke
J. Turina Pianokvartett a-moll
H. Villa-Lobos ur Bachianas Brasileiras nr. 5
Samt musik av F. Waxman, H. Renié, L. Boccherini m. fl..
Agneta Eichenholz, sopran · Sueye Park, violin
Jakob Koranyi, cello
Delphine Constantin-Reznik, harpa
Kristina Winiarski, cello · Øyvor Volle, violin
Bjørg Lewis, cello · Berit Cardas, viola
Christian Bergqvist, violin · Pontus Carron, piano
Peter Wilgotsson, altsaxofon · Roland Pöntinen, piano
400:-